دانشجوکمک

با ما به راحتی دانشجو باشید

دانشجوکمک

با ما به راحتی دانشجو باشید

دانشجوکمک

هدف ایجاد رفاه و آرامش برای دانشجویان سراسر ایران عزیز

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

نیاز به تهیه آمار و اطلاعات فارغ التحصیلان و اشتغال آنها، لزوم توجه به زیرساخت های آموزشی و به کارگیری دانش آموختگان و تقویت دوره‌های مهارتی برخی از مباحثی بود که در کمیسیون نخبگان مطرح شد.
 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۵ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه که به بحث و بررسی پیرامون موضوع «سیاست های اشتغال دانش آموختگان» اختصاص داشت، به منظور بررسی تجربه برخی کشورهای موفق در این زمینه، رصد فارغ التحصیلان آموزش عالی در کشور استرالیا مورد بررسی قرار گرفت.

در این بررسی، گزارش سال ۲۰۱۵ «موسسه فارغ التحصیلان استرالیا» در خصوص آمار اشتغال کل فارغ التحصیلان آموزش عالی استرالیا در فاصله زمانی چهار ماه پس از فراغت از تحصیل ارائه شد.

در گزارش مذکور بر این نکته تاکید شده که سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در خصوص اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی براساس آماری است که این موسسه از سال ۱۹۷۲ میلادی تهیه می‌کند و مورد استفاده دولت، بنگاه های اقتصادی، دانشگاه ها، دانشجویان و فارغ التحصیلان و... قرار می گیرد.

این آمار حاکی است که اشتغال دانش آموختگان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است و از نظر محل اشتغال، بخش عمده ای از فارغ التحصیلان (حدود ۷۰ درصد) در بخش‌های خصوصی مشغول به کار می شوند.

رکودهای اقتصادی بر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی تاثیر داشته و در این سال‌ها، دانش آموختگان تمایل بیشتری به ادامه تحصیل نشان داده اند و افزایش مشاغل پاره وقت در زمان‌هایی که رکود اقتصادی وجود داشته از راهکارهای جلوگیری از بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی بوده است.

در ادامه جلسه اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن می توان به، نیاز به تهیه آمار و اطلاعات فارغ التحصیلان و اشتغال آن‌ها، لزوم توجه به زیرساخت های آموزشی و به کارگیری دانش آموختگان، و تقویت دوره‌های مهارتی به منظور تربیت نیروی انسانی اشاره کرد.

نیاز به نگاه ملی و جامع برای هدایت دانشگاه‌های کشور براساس مأموریت گرایی در حوزه‌های اولویت دار، بازتعریف فرهنگ کار و اشتغال در کشور، توجه به معضل ناکارآمدی فارغ التحصیلان در کشور، و برنامه‌ریزی ساختارمند در ترسیم برنامه ارتباطی میان دولت، صنعت و دانشگاه از دیگر نظراتی بود که توسط اعضاء مطرح شد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی